Some Basic Concepts Of ChemistryClass 11 Chemistry NCERT Solutions

36 Solutions
Generated by KedovoAI
Solution 1 of 36
Q1EXERCISES

Calculate the molar mass of the following:

(i)

H₂O

(ii)

CO₂

(iii)

CH₄

Solution

Given: Chemical formulas (i) H₂O, (ii) CO₂, (iii) CH₄
To Find: Molar mass of each compound.
Solution: We will use the standard atomic masses of the elements:
  • Hydrogen (H) = 1.008 g/mol
  • Carbon (C) = 12.011 g/mol
  • Oxygen (O) = 16.00 g/mol
(i) Molar mass of H₂O: Molar mass of H2O=(2×Atomic mass of H)+(1×Atomic mass of O)\text{Molar mass of H}_2\text{O} = (2 \times \text{Atomic mass of H}) + (1 \times \text{Atomic mass of O}) =(2×1.008)+(1×16.00)= (2 \times 1.008) + (1 \times 16.00) =2.016+16.00= 2.016 + 16.00 =18.016 g/mol= 18.016 \text{ g/mol}
(ii) Molar mass of CO₂: Molar mass of CO2=(1×Atomic mass of C)+(2×Atomic mass of O)\text{Molar mass of CO}_2 = (1 \times \text{Atomic mass of C}) + (2 \times \text{Atomic mass of O}) =(1×12.011)+(2×16.00)= (1 \times 12.011) + (2 \times 16.00) =12.011+32.00= 12.011 + 32.00 =44.011 g/mol= 44.011 \text{ g/mol}
(iii) Molar mass of CH₄: Molar mass of CH4=(1×Atomic mass of C)+(4×Atomic mass of H)\text{Molar mass of CH}_4 = (1 \times \text{Atomic mass of C}) + (4 \times \text{Atomic mass of H}) =(1×12.011)+(4×1.008)= (1 \times 12.011) + (4 \times 1.008) =12.011+4.032= 12.011 + 4.032 =16.043 g/mol= 16.043 \text{ g/mol}
Final Answer:
(i)
The molar mass of H₂O is 18.016 g/mol.
(ii)
The molar mass of CO₂ is 44.011 g/mol.
(iii)
The molar mass of CH₄ is 16.043 g/mol.