Structure of AtomClass 11 Chemistry NCERT Solutions

67 Solutions
Generated by KedovoAI
Solution 1 of 67
Q1EXERCISES

2.1 (i) Calculate the number of electrons which will together weigh one gram. (ii) Calculate the mass and charge of one mole of electrons.

Solution

Part (i)
Given: Mass of one electron, me=9.109382×10−31 kgm_e = 9.109382 \times 10^{-31} \mathrm{~kg} Total mass of electrons = 1 gram = 10−3 kg10^{-3} \mathrm{~kg}
To Find: Number of electrons that weigh 1 gram.
Solution: Number of electrons = Total massMass of one electron\frac{\text{Total mass}}{\text{Mass of one electron}} Number of electrons=10−3 kg9.109382×10−31 kg\text{Number of electrons} = \frac{10^{-3} \mathrm{~kg}}{9.109382 \times 10^{-31} \mathrm{~kg}}\n=0.10977×1028= 0.10977 \times 10^{28}\n=1.098×1027 electrons= 1.098 \times 10^{27} \text{ electrons}\n Final Answer for Part (i): The number of electrons that weigh one gram is 1.098×10271.098 \times 10^{27}.
Part (ii)
Given: Mass of one electron, me=9.109382×10−31 kgm_e = 9.109382 \times 10^{-31} \mathrm{~kg} Charge on one electron, e=−1.602176×10−19Ce = -1.602176 \times 10^{-19} \mathrm{C} Avogadro's number, NA=6.022×1023 mol−1N_A = 6.022 \times 10^{23} \mathrm{~mol}^{-1}
To Find: Mass and charge of one mole of electrons.
Solution: Mass of one mole of electrons = (Mass of one electron) ×\times (Avogadro's number) =(9.109382×10−31 kg)×(6.022×1023 mol−1)= (9.109382 \times 10^{-31} \mathrm{~kg}) \times (6.022 \times 10^{23} \mathrm{~mol}^{-1})\n=54.856×10−8 kg mol−1= 54.856 \times 10^{-8} \mathrm{~kg} \mathrm{~mol}^{-1}\n=5.486×10−7 kg mol−1= 5.486 \times 10^{-7} \mathrm{~kg} \mathrm{~mol}^{-1}\n Charge on one mole of electrons = (Charge on one electron) ×\times (Avogadro's number) =(−1.602176×10−19C)×(6.022×1023 mol−1)= (-1.602176 \times 10^{-19} \mathrm{C}) \times (6.022 \times 10^{23} \mathrm{~mol}^{-1})\n=−9.648×104C mol−1= -9.648 \times 10^4 \mathrm{C} \mathrm{~mol}^{-1}\nThis value is known as one Faraday (1 F ≈\approx 96485 C mol−1^{-1})
Final Answer for Part (ii): The mass of one mole of electrons is 5.486×10−7 kg5.486 \times 10^{-7} \mathrm{~kg}, and the charge is −9.648×104C-9.648 \times 10^4 \mathrm{C}.