NucleiClass 12 Physics NCERT Solutions

10 Solutions
Generated by KedovoAI
Solution 1 of 10
Q1EXERCISES

13.1 Obtain the binding energy (in MeV ) of a nitrogen nucleus ( 714N{ }_{7}^{14} \mathrm{N} ), given m(714N)=14.00307um\left({ }_{7}^{14} \mathrm{N}\right)=14.00307 \mathrm{u}

Solution

To find the binding energy of a nitrogen nucleus (714N{ }_{7}^{14} \mathrm{N}), we first calculate its mass defect.
A nitrogen nucleus (714N{ }_{7}^{14} \mathrm{N}) contains:
  • Number of protons (Z) = 7
  • Number of neutrons (N) = A - Z = 14 - 7 = 7
We use the given masses from the textbook data:
  • Mass of a hydrogen atom (proton + electron), mH=1.007825um_{\mathrm{H}} = 1.007825 \mathrm{u}
  • Mass of a neutron, mn=1.008665um_{\mathrm{n}} = 1.008665 \mathrm{u}
  • Given atomic mass of nitrogen, m(714N)=14.00307um\left({ }_{7}^{14} \mathrm{N}\right)=14.00307 \mathrm{u}
Step 1: Calculate the total mass of the constituent nucleons. Total mass of 7 protons and 7 neutrons can be found using the mass of 7 hydrogen atoms and 7 neutrons. This method automatically accounts for the mass of the electrons. Mass of constituents = (7×mH)+(7×mn)(7 \times m_{\mathrm{H}}) + (7 \times m_{\mathrm{n}}) = (7×1.007825u)+(7×1.008665u)(7 \times 1.007825 \mathrm{u}) + (7 \times 1.008665 \mathrm{u}) = 7.054775u+7.060655u7.054775 \mathrm{u} + 7.060655 \mathrm{u} = 14.11543u14.11543 \mathrm{u}
Step 2: Calculate the mass defect (ΔM). Mass defect is the difference between the total mass of the constituents and the actual atomic mass. ΔM = (Mass of constituents) - (Mass of 714N{ }_{7}^{14} \mathrm{N} atom) ΔM = 14.11543u−14.00307u14.11543 \mathrm{u} - 14.00307 \mathrm{u} ΔM = 0.11236u0.11236 \mathrm{u}
Step 3: Calculate the binding energy (E_b). Binding energy is the energy equivalent of the mass defect. We use the conversion factor 1u=931.5MeV/c21 \mathrm{u} = 931.5 \mathrm{MeV} / c^{2}. Eb=ΔM×c2E_b = \Delta M \times c^2 Eb=0.11236×931.5MeVE_b = 0.11236 \times 931.5 \mathrm{MeV} Eb=104.66334MeVE_b = 104.66334 \mathrm{MeV}
Thus, the binding energy of the nitrogen nucleus is approximately 104.66 MeV.