Ray Optics And Optical InstrumentsClass 12 Physics NCERT Solutions

31 Solutions
Generated by KedovoAI
Solution 1 of 31
Q1EXERCISES

9.1 A small candle, 2.5 cm in size is placed at 27 cm in front of a concave mirror of radius of curvature 36 cm . At what distance from the mirror should a screen be placed in order to obtain a sharp image? Describe the nature and size of the image. If the candle is moved closer to the mirror, how would the screen have to be moved?

Solution

Here, we are given the following information:
  • Size of the candle (object height), h = +2.5 cm
  • Object distance, u = -27 cm (by sign convention)
  • Radius of curvature of the concave mirror, R = -36 cm (by sign convention)
1. Position of the Image: The focal length of the mirror is f = R/2 = -36/2 = -18 cm.
Using the mirror equation: 1/v + 1/u = 1/f 1/v + 1/(-27) = 1/(-18) 1/v = 1/(-18) - 1/(-27) = -1/18 + 1/27 1/v = (-3 + 2) / 54 = -1/54 v = -54 cm
Therefore, the screen should be placed 54 cm in front of the mirror to obtain a sharp image.
2. Nature and Size of the Image:
  • Since the image distance (v) is negative, the image is formed on the same side as the object. Thus, the image is real.
Now, let us calculate the magnification (m): m = -v/u = -(-54) / (-27) = -2
  • Since the magnification is negative, the image is inverted.
  • Since the magnitude of magnification |m| = 2, which is greater than 1, the image is magnified (enlarged).
The size of the image (h') can be calculated as: m = h'/h -2 = h' / 2.5 h' = -2 × 2.5 = -5.0 cm
The size of the image is 5.0 cm, and the negative sign indicates it is inverted.
3. Movement of the Screen: If the candle is moved closer to the mirror (i.e., the magnitude of u decreases from 27 cm), the real image will move farther away from the mirror. For example, when the object is at 2f (-36 cm), the image is also at 2f (-36 cm). As the object moves from -36 cm towards f (-18 cm), the image moves from -36 cm towards infinity. Therefore, the screen would have to be moved away from the mirror.