Current ElectricityClass 12 Physics NCERT Solutions

9 Solutions
Generated by KedovoAI
Solution 1 of 9
Q1EXERCISES

3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V . If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?

Solution

The maximum current that can be drawn from a battery occurs when the external resistance in the circuit is zero. This situation effectively short-circuits the battery.
Given:
  • Electromotive force (emf), ε = 12 V
  • Internal resistance, r = 0.4 Ω
The formula for the current (I) drawn from a battery is given by: I = ε / (R + r)
where R is the external resistance.
To find the maximum current (I_max), we set the external resistance R = 0: I_max = ε / (0 + r) = ε / r
Substituting the given values: I_max = 12 V / 0.4 Ω I_max = 30 A
Thus, the maximum current that can be drawn from the battery is 30 A.